Türk Mantar Kompost Misel
 
Çam Kabara Mantarı
Çam Kabara Mantarı, Chroogomphus rutilus,

« Borazan Mantarı Çayır Mantarı »

Çam Kabara mantarı nerede yetişir? Çam Kabara mantarı ne zaman toplanır? Çam Kabara mantarı yenilebilen bir mantar türü mü? Çam Kabara mantarı toplarken neye dikkat etmeli? Çam Kabara mantarının tadı nasıldır? Geyik sütü mantarının kokusu nasıldır?

Çam Kabara Mantarı
Latince adı Chroogomphus rutilus'tur. Diğer adıyla Geyik Sütü Mantarı. Yenilebilen bir mantar türüdür. Çam ormanı içinde, bazen çam iğneleri altında, bazen de açıkta yetiştiği görülmektedir. isminden de anlaşılacağı gibi çam ormanlarında çam ağaçlarına tutunarak büyüyen bir mantardır. Tek tek ya da dağınık gruplar halinde görülür.

Şapka: Genç ve yaşlı mantarların tepesi konik, gelişmiş olanlarda ise şemsiye gibi açılır, şapka kenarları çok incedir ve sapa doğru kıvrıktır. Rengi şarap kırmızısı, bakır kırmızısı ve tuğla kırmızısı renkli olabilir. Üzeri yağlımsıdır, kurumuş mantarlarda parlaklaşır, yağmurlu havalarda yapışkandır. 3 - 6 cm çapındadır. Genç mantarlarda şapkanın altında bir zar vardır. Daha sonraki evrede kaybolur ve sapta dar bir yüzük olarak kalır.

Sap: Şapkaya kuvvetli bağlıdır. Toprak içindeki kısmı üzerinde beyaz miseller bulunur. Rengi şapkaya göre daha koyu olabilir. Büyüklüğü 3 - 8 cm boyunda ve 1 - 1,5 cm. çapındadır. Silindirik, içi dolu ve yapışkandır.

Lameller: Renkleri şapka rengine benzer, seyrek elastiki, sap üzerinde 1 cm kadar iner ve damar şeklini alarak kaybolur.

Spor İzi: Morumsu siyah

Tat ve Koku: Eti lifi, elastiki ve açık kırmızımsı renklidir Tadı ve kokusu hoştur.

Çam Kabara mantarı nerede yetişir?
Her zaman çam ormanları içinde, bazen de çam ibreleri altında yada orman açıklıklarında yetişmektedir. Daha çok Bolu bölgesinde ormanlık alanlarda bu türe rastlanır.

Çam Kabara mantarı ne zaman toplanır?
İlkbahar sonralarında, sonbahar aylarında toplanır.

Çam Kabara mantarı toplarken neye dikkat etmeli?
Diğer mantarlara göre çam kabara mantarı yenirken mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir. Çünkü alerjik konular söz konusu olabilir. Bazı bölgelerde kendisine tirmit mantarı da denir ancak renk olarak birbirinden farklılık gösterir.

Chroogomphus is a genus of mushrooms commonly known as pine-spikes or spike-caps based on their shape and because they are often found growing in association with pine trees. The genus is distributed throughout the Northern Hemisphere including North America, the Caribbean, Europe, and Asia.

Edibility
Chroogomphus rutilis, C. ochraceus, and C. vinicolor are edible and interchangeable for culinary purposes. They are not, however, regarded as flavorful and possess neither a distinctive taste nor odor. One food writer states:

They are excellent when dried, have a firm chewy texture but almost no flavor. This means you can put them in any dish without worrying about overpowering them - there is nothing to overpower! They make an excellent textural addition, though, a little crunchy, a little rubbery, very pleasant. Use them in tomato sauce as a meat substitute, or in a spicy Thai curry. You can not go wrong, because you can not taste them.

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Sedir Mantarı
Reishi Mantarı
Pullu Mantar
Kıvırcık Mantarı
Koru Kulağı
Çayır Mantarı
Huş Mantarı

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Mantar zehirlenmesi 7 günde öldürebilir
Mantar zehirlenmesi 7 günde ...

Mantar zehirlenmesi 7 günde öldürebilir Bahar aylarında mantar zehirlenmelerinin arttığını ve zehirlenmelerin ölümle sonuçlanabileceğini söyleyen Ziraat Mühendisle...

Kaç ve mantar topla
Kaç ve mantar topla

Kaç ve topla oyununda canavar kafadan kaçarak mantarları toplamanız gerekiyor. Canavar kafa çok hızlı ve ondan kaçarak mantarları toplamak çok zor. Canavar kafaya yaka...

İstiridye mantarı ye, kilo ver
İstiridye mantarı ye, kilo v...

GOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Türkekul "İstiridye mantarını, yağ oranının düşük olması dolayısıyla kilo problemi ya...

Et suyu mantar çorbası
Et suyu mantar çorbası

Et suyu mantar çorbası tarifi Malzemeler: 8 bardak et suyu 250 gram taze mantar yarım limon suyu 1 çay bardağı un 1 bardak süt 1 yemek kaşığı tereyağı ...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz